Yurt ve Vatan Sevgisi ile ilgili kompozisyon örneği – Yurt ve Vatan Sevgisi Hakkında kompozisyon örneği

Yurt, üzerinde doğup büyüdüğümüz, toprağından, suyundan, yeraltı ve yer üstü her türlü zenginliğinden yararlandığımız, havasını teneffüs ettiğimiz toprak parçasıdır. Türk ulusunun fertlerini birbirine bağlayan kuvvetli bağlardan biri de yurt birliğidir. Her türlü varlığı ve zenginliği ile bizi besleyen yurdumuza bağlı olmamız, onu sevmemiz, sahip çıkmamız gerekir. Bunu atalarımız tarih boyunca yapmış ve bu kutsal toprakları korumak için Çanakkale’de tarihin kaydettiği en büyük kahramanlığı göstermişlerdir. Değişik iklim özellikleri, doğal güzellikleri ve tarihî zenginlikleri, çok çeşitli ürünleri, sebze ve meyveleri ile Türkiye’miz, dünyada pek az ülkede bulunan bir zenginliğe sahiptir. Bize düsen görev ise mutlu olmamızı sağlayan yurdumuzun değerini iyi bilmektir. Onu korumak için gereken askerlik görevimizi yapmak ve kazancımızın bir kısmını vergi olarak vermektir. Ulu Önder Atatürk, yurt sevgisini ve hür yaşamanın güzelliğini su sözleri ile ifade etmiştir: ‘Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk milletini ebedî hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın. Türk toprağı! Sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin. Türk milleti için yaratıcılığını göster. Türkiye halkı, mütevazı millî hudutları içinde bütün medenî insanlar gibi tam manâ ve şümulüyle yaşayacaktır.’ Sonuç olarak sunu söyleyebiliriz ki yurt, hiç bir şeyle değişilmeyecek kadar kutsal bir varlıktır. Büyüklerimiz ne güzel söylemişler, ‘Ana gibi yâr, vatan gibi diyar olmaz.’ diye.

www.ilkedebiyat.com Kompozisyon örneklerimiz

Etiketler:

This entry was posted on Perşembe, Ocak 6th, 2011 at 12:47 and is filed under Kompozisyon Örnekleri. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

8 comments so far

 1 

teşekkür ederim

Şubat 24th, 2011 at 18:19
sanana
 2 

Çok güzelmiş…

Mart 17th, 2011 at 19:03
admin
 3 

Yorum için tşk.ler…

Mart 18th, 2011 at 16:14
beyza
 4 

cok güzelmiş. bana cok yardımcı oldu .emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Nisan 1st, 2011 at 18:43
ezqi
 5 

bişey deil dayııııııııı

Nisan 7th, 2011 at 19:15
ezqi
 6 

dersler nasıl küçük veletler

Nisan 7th, 2011 at 19:16
yasemin
 7 

çokkkk işime yaramadı bütün emegi geçenler sağolsun.

Nisan 18th, 2011 at 09:02
yasemin
 8 

satır başı felan hiç yok

Nisan 18th, 2011 at 09:15

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment
Kpss | Edebiyat |İlkedebiyat.com | Edebiyat | Türkçe | Dil ve anlatım | Kompozisyonlar örnekleri | Konu anlatımları | Türk edebiyatı | Kitap özetleri | Yazarlar ve şairler | Biyografiler