Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır Kompozisyon örneği

72 yorum
40.086

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır Sözüyle ilgili Kompozisyon örneği

Sözün anlamı : Tatlı dilin bütün güçlükleri yenecek bir etki gücüne sahip olduğunu yansıtmaktır. Tatlı dilli insanlar karşısında tutumunuzu göz önüne getirerek şöyle bir düşünce düzeni kurabilirsiniz:

Kompozisyon örneği:

‘Tatlı dil, muhatabı ruhen etkileyecek tarzda, yumuşak, ikna edici, okşayıcı konuşma şeklidir. Tatlı dil, bütün gücünü ruhtan alır. Ruhu iyilikler, güzelliklerle dolu olan, fazilet sahibi bir kimsenin dili de kendiliğinden tatlı olur. Tatlı dil ve güler yüz, ruh asaletinin sevimli belirtileri ve görünümleridir. Tatlı dilli insanlar bu özellikleriyle çevrelerindekileri arkalarından sürükleyecek çekici bir etkiye sahiptirler.

Ne kadar kötü olursa olsun, tatlı dil karşısında yumuşamaya-cak insan kalbi yoktur. İyiliğin o güçlü silahıyla bütün kötülükleri yenip ortadan kaldırmak ne güzel bir şeydir!.. Bu yüzden tatlı dilli insanlar, çevrelerinde sevilir, sayılır ve itibar görürler. Ruhî asaletin temel taşlarından olan sabır ve hoşgörü, tatlı, yumuşak bir ses tonuyla işbirliği ettiği zaman aşılmayacak hiçbir engel, yenilmeyecek hiçbir zorluk yoktur. Çevrenizde nice çirkin insanlar vardır; tatlı dilleriyle herkesi kendilerine hayran bırakırlar.

Dil. bilinç ve iradeyle kullanılması gereken bir organdır; kendi başına bırakıldığı zaman her dönüşünde bir kalp kırar; .birçok yıkımlara sebep olur. Dilin bu sonsuz etki gücünden dolayıdır ki, “dil yarası yaraların en derinidir” denilmiştir.
İçimizde gür bir sevgi, şefkat ve merhamet kaynağı bulunduğu sürece kendiliğinden tatlılaşan dilimiz, hayatın güçlüklerini yenmede, insanları ikna edebilmede en büyük yardımcımızdır.”

www.ilkedebiyat.com Kompozisyon örnekleri Lütfen beğendiğiniz yazılara yorum yaparsanız seviniriz..

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2011

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır Kompozisyon örneği (72 Yorum)

 1. Çoook güzel.Bu siteden yardım alacağım.Çok güzel bir kompozisyon.Tam konum ile ilgili.Emeği geçen herkese teşekkürler..Saygılarımla ZeyNep.

 2. çk teşekkür ederim sınavda kompozisyon yazılacaktı zor qeldi şimdi ezberlicem saqolunnnn 🙂 😉

 3. harika çok süper bayıldım ödevimde bu siteyi kullandım ve 100 aldım ek puan olarakta tam 20 tana artıaldım tüm eksilerim silindı sınıfta en güzel yazan ben oldum
  :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D çok sağollllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

 4. ben çok beyendim süperrr süper yazana çoooooooook tşk ederim ödevimde çok yardımcı oldu özellikle örneklerinizi çok beyendim

 5. Hep Ruhtan bahsetmiş .ONUN İÇİN BEN PEK FAZLA BİYENMEDİM.BUNU YAPANA yinede teşekkürler.bu yorumu iyiki yapmışlar …ben 8 egidiyorum.

 6. Ödevimde gerçekten çok yardımcı oldu .
  HAA bu arada HEPİNİZİN YENİ YILI KUTLU OLSUNN=)=)

 7. çok güzel bir site ödevime yardımcı oldu bu siteye ve bu yazıyı yazana teşekkür ederim:D

 8. admin, komposizyon altındaki kutucukda yazan ingilzice paragrafta posted dan sonra çarşamba ocak demişiniz, çok güzel:)

 9. çok güzel bi yazı ama çok uzun bi de sitenin renklerini değiştirsinler hangi yılda yaşıyoruz 1923 mü 🙂 gülen surata bakmayın ben çok ciddiyim

 10. Harika bir site çok beğendim. Çok sağolun çok işime yaradı. Türkçe ödevim konusunda bana yardımcı oldu. Yazanın ellerine sağlık. 🙂