Posts Tagged ‘hikaye örnekleri’


7
Mar

Ne için savaşırız Hikaye örneği

   Posted by: admin    in Hikaye örnekleri

Ne için Savaşırız Hikayesi örneği

Yavuz Sultan Selim, Mısır Seferi’nden başarılı dönmüştü. Bütün halk toplanmış
onu şehre girerken alkışlamak için sabırsızlanıyordu. Ama Padişah, gece olmadan şehre girmek istemiyordu. Bunun sebebini herkes merak ettiği halde hiç kimse sormaya cesaret edemiyordu. Read the rest of this entry »

Tags: , ,


7
Mar

Ot yiyen kaplan Hikaye örneği

   Posted by: admin    in Hikaye örnekleri

Ot yiyen kaplan Hikayesi örneği

Genç kaplan kafesinde, demir parmaklıklar ardında, sinirli ve hızlı adımlarla gidip geliyordu. Nedense bugün yüreğini sanki dikenli tel halatıyla sıkıyorlardı. Bu kafese Read the rest of this entry »

Tags: , , ,


28
Şub

Atatürkün çocukluk hikayesi 1

   Posted by: admin    in Hikaye örnekleri

Atatürk’ün Çocukluğu Hikayesi

Mustafa, annesi ve kız kardeşi ile birlikte dayısının çiftliğine gitti. Akşamüstü çiftliğe vardıklarında dayısı onları çok candan bir şekilde karşıladı. Hal-hatır sormalardan, iltifatlardan sonra akşam yemeği yendi. Yemekten sonra bir saat kadar daha sohbet edildi ve ardından geceyi geçirmek üzere odalarına çekildiler.

Read the rest of this entry »

Tags: , , ,


17
Şub

Zavallı çoban hikaye örneği

   Posted by: admin    in Hikaye örnekleri

Zavallı Çoban Hikaye örneği

Bundan yıllarca önce, köyün birinde yetim bir çoban yaşarmış. Anası, babası, kimi kimsesi yokmuş. Sabahları gün ağarırken kalkar, ekmeğini, soğanını, peynirini, kavalını torbasına koyar, koyunlarını evinin yanındaki ağıldan çıkarır, eline sopasını alır, köpeği Karabaş’ la birlikte erkenden yola çıkarmış. Read the rest of this entry »

Tags: , , ,


15
Şub

Karagöz ve Hacivat Hikaye örneği

   Posted by: admin    in Hikaye örnekleri

Karagöz ve Hacivat Hikaye örnekleri

Karagöze Mısırdaki amcasından bir sandık altın miras kalır. Bunun üzerine Karagöz yakın arkadaşı Hacivat ile beraber bir ticaret gemisine binip Mısıra giderler. Miras işlemlerini hallettikten sonra yine bir ticaret gemisine binip geri dönerler. Ama Marmara Denizinde kürekçilerin isyanı sırasında su alan gemiden yolcular kayıklara binerek kurtulurlar.

Read the rest of this entry »

Tags: , ,


7
Oca

Hikaye (Öykü) tanımı ve açıklamaları

   Posted by: admin    in Yazı türleri

Hikâye (Öykü)

Önemli farklılıkları olmakla birlikte “küçük roman” şeklinde tanımlanabilir. Millî kültürümüzün önemli parçalarından “Dede Korkut Hikâyeleri”, “destanlar” ve “halk masalları” nı saymazsak, Avrupaî tarzda ilk hikâyeler, Tanzimat Edebiyatı döneminde görülür.

Read the rest of this entry »

Tags: , , , , , , ,

Kpss | Edebiyat |İlkedebiyat.com | Edebiyat | Türkçe | Dil ve anlatım | Kompozisyonlar örnekleri | Konu anlatımları | Türk edebiyatı | Kitap özetleri | Yazarlar ve şairler | Biyografiler